Pitný režim je při sportu hodně důležitý

Vzhledem k tomu, že voda tvoří zhruba sedmdesát procent lidského těla, pak není pochyb o tom, že je jí potřeba. Pitný režim je třeba dodržovat každý den. To platí dvojnásob, když se mimo jiného věnujete i nějakým sportovním aktivitám.

Tělo bez vody Vás může negativním způsobem ovlivnit. Pokud to vztáhneme na zmíněný sport, je to zhoršení celkové výkonosti, větší únava, obtěžující pocit dehydratace, ale také zpomalený průtok krve v těle, zhoršená termoregulace a mnohé další.

Jaký je správný pitný režim?

Na počátku všeho bychom si měli prozradit, kolik vody vlastně svému tělu musíte dodat. Obvykle platí, že na 1 kg hmotnosti je to kolem 30 ml vody. Setkat se můžete i s přepočtem na kalorie. Za 1 kalorii denně je to 1 ml vody. Obvykle to vychází tak, že člověk má mít pitný režim v průměru 1,8 až 2,5 litru denně. Hodně samozřejmě záleží na tom, v jakém prostředí jste a čemu se věnujete.

Tím narážíme na pohybové aktivity, při nichž dochází k podstatně většímu pocení, a tedy k rychlejšímu odvodu tekutin z těla ven. Při sportu proto musíte počítat s větším přísunem vody.

Pravidla pití při sportu

Snažte se, abyste byli dostatečně napití ještě před zahájením dané aktivity a netrpěli jste žízní už od samotného začátku. Něco podobného jsme řešili v článku na téma jídlo před cvičením. Poté se pokuste dodržovat pravidelný a přiměřený pitný režim. To znamená konzumovat vodu po menších dávkách kolem 200 ml jednou za 15-20 minut. Tato dávka je samozřejmě individuální a hodně záleží na tom, jakému sportu se věnujete. Hodně vody však také není dobré. Ideální je pokojová teplota přijímaného nápoje.

Běžně je vhodné pít neperlivou a neslazenou vodu. Když sportujete, není od věci doplnit do láhve s vodou i nějaké vitamíny a minerály, které okamžitě dostáváte do těla a podporujete ho. Pitný režim není o alkoholu. Ten má naopak opačný efekt.

Publikováno: 18. 11. 2020

Kategorie: Sport

Autor: ArnoldCech

Tagy: pití při sportu | pitný režim | sport | voda